HOLLOW

Archive III (Baby)

 

Multimediálna inštalácia Archive III (Baby) je najnovšou kapitolou The Archive, rozvíjajúceho sa metaprojektu, ktorý sa sústreďuje okolo fiktívnych vesmírov Hollow a ich vzájomného prepojenia.

Sprievodcom výstavy je postava nazvaná Baby (Dieťa), virtuálny potomok,  ktorý ju komentuje zo svojej vlastnej perspektívy. Výstava okrem tohto jedinečného pohľadu na realizácie Hollow, špekuluje o tom, čo by umelecké dielo povedalo o svojich tvorcoch, keby mohlo hovoriť.

 

Väčšina vystavených objektov patrí do imaginárneho miesta nazývaného Aura, ktoré Hollow vytvorili počas svojho výskumu kolektívneho budovania sveta a zdieľanej predstavivosti. Imerzívne divadelné dielo Aura malo premiéru v Trafó House of Contemporary Arts v Budapešti v roku 2023, kde boli niektoré z týchto objektov použité ako rekvizity. Dielo sa sústreďovalo predovšetkým na otázku „Čím sa skupina stáva niečím väčším, než len spojením jej členov?“ Zatiaľ čo Aura si túto vznikajúcu entitu predstavovala ako imaginárneho priateľa, ktorý by mohol umelcom ukázať vedenie v tvorivom procese, Baby sa podobá skôr na zrkadlo, cez ktoré sa môžu pozrieť na seba z perspektívy toho, čo zrodili.

 

Výstava prepája sériu najnovších diel, v ktorých traja umelci uvažujú o svojej mikro-komunite a skúmajú proces tvorby umenia ako vytvárania sveta. Medzitým video predstavujúce Baby vzniklo špeciálne pre túto príležitosť ako ukážka pripravovaného rozsiahlejšieho diela, v ktorom Hollow skúma fungovanie umeleckých kolektívov ako formu starostlivosti a alternatívu k modelu nukleárnej rodiny.

 

Bio

Hollow stelesňuje zdieľané preludy tanečníka/choreografa Viktora Szeriho, herného dizajnéra/mediálneho umelca Tamása Pálla a kurátora/spisovateľa Gyulu Muskovicsa, ktorí spolupracujú od roku 2018. Vo svojich imerzívnych prototypoch svetov, ktoré často prepájajú performatívne umenie, experimentálne divadlo a súčasný tanec s najmodernejšími technológiami, herným dizajnom a rolovou hrou, spochybňujú dominantné systémy konsenzuálnej reality a navrhujú nové spôsoby spolužitia. Počas svojej cesty sa doteraz zaoberali témami a kontextami, ako queer cruising, hyperspace, chiliastické kulty, radikalizácia hernej subkultúry, eko-úzkosť, príroda ako čierna skrinka, chôdza ako psychoaktívna látka a zdieľaná predstavivosť.

 

Vystupovali a vystavovali na rôznych miestach, ako aj v divadlách, galériách a na festivaloch vrátane Art Quarter Budapešť (Budapešť, HU), Trafó House of Contemporary Arts (Budapešť, HU), Dome umenia (Brno, CZ), MeetFactory (Praha, CZ), Y Event Series (Praha, CZ), Under500 Festival (Budapešť, HU), Montag Modus (Berlín, DE), Art Cologne (Kolín nad Rýnom, DE), Kunstverein Eisenstadt (Eisenstadt, AT), radialsystem (Berlín, DE) a Donaufestival (Krems, AT).

 

Hollow získalo množstvo rezidenčných pobytov a grantov, napríklad rezidenčný program Performing Arts Medzinárodného vyšehradského fondu (MeetFactory, Praha v roku 2018/19; Krytyka Polityczna, Varšava v roku 2022), program mobility i-Portunus programu Kreatívna Európa (Divadlo X10, Praha v roku 2019 a Open Space, Tbilisi v roku 2022), Medzinárodný koprodukčný fond Goetheho inštitútu (so Sín Arts a aqb, Budapešť a Montag Modus, Berlín v roku 2020/21), Live Studio v Bergen Kunsthall, Bergen v roku 2023 a rezidencie MODINA v Kine Siska v roku 2025. 

 

Výstavy tejto galérie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu. 

Projekt ďalej podporilo Mesto Košice. 

 

Tap to enter