holo- (Kamila Valešová & Michaela Cagáňová) & Elektra Stampoulou
PARADISE ROT
Otvorenie výstavy: 24. 4. 2025 / 19.00 hod. Trvanie výstavy: 25. 4. - 31. 5. 2025 Kurátor výstavy: Petra Housková
Čo by sme odhalili, keby sme vnímali svet primárne čuchom namiesto zraku? Aké neznáme príbehy by nám mohli vône a pachy vyrozprávať?
„Paradise Rot“ skúma čuch ako opomínaný zmyslový vnem a súčasne ako mocný epistemologický nástroj. Vôňa – prchavá, no viscerálna – priamo komunikuje s našimi emóciami a spomienkami spôsobom, ktorý obchádza intelektuálne spracovanie. Na rozdiel od vizuálnych či textových informácií, čuchové zážitky vzdorujú dokumentácii a klasifikácii, existujú len ako prchavé momenty stretnutia.
Paradoxný názov výstavy je prevzatý z románu Jenny Hval. Knihy, ktorú našli holo- v Elektrinej knižnici, keď spolu takmer pred rokom po prvýkrát pracovali v Aténach, a ktorá zároveň zvláštnym spôsobom rámcuje ich umeleckú prax. Zámerne konfrontuje raj (spájaný s dokonalosťou, krásou a stálosťou) s hnilobou (rozkladom a pominuteľnosťou). Toto provokatívne spojenie spochybňuje tradičné binárne myslenie, ktoré stavia rast a rozklad do opozície. „Paradise Rot“ namiesto toho predstavuje tieto procesy ako prepojené fázy v nekonečných cykloch, kde deštrukcia umožňuje rast a odpudivé sa postupne transformuje na príťažlivé. Každá premena – od zrodenia po rozklad – vytvára charakteristické čuchové signatúry, ktoré označujú časové procesy a spájajú nás s archetypálnym chápaním sveta.
Čuch slúži ako konceptuálna niť prepájajúca tvorbu umeleckej dvojice holo- (Michaela Cagáňová a Kamila Valešová) a vizuálnej umelkyne Elektry Stampoulou, hoci k téme pristupujú odlišnými metodologickými a estetickými prístupmi. Ich spoločný výskum vône ako naratívneho prostriedku prekonáva vizuálnu dominanciu a pozýva návštevníkov zažiť umenie zmyslom, ktorý je v súčasnej umeleckej praxi často opomínaný.
Elektra Stampoulou vnáša do svojich sochárskych a olfaktorických diel osobitú ľudskú dimenziu a rafinovanú hravosť. Pohybujúc sa na pomedzí rôznorodých príbehov, stierajúc hranice medzi fikciou a realitou, zachytáva prchavosť vôní, ktoré prestupujú a obklopujú všetko vizuálne, priestorové či materiálne. S dôrazom na hravosť nás pozýva fúkať voňavé bubliny, po ktorých prasknutí prichádza príjemná, no zároveň znepokojivá asociácia.Rozličné voňavé predmety pôsobia dôverne známo, no zároveň nestabilne, krehko a skryto nebezpečne. Sme svedkami konca sveta, zatiaľ čo žijeme medzi týmito stopami – úlomkami, pozostatkami a vôňami? Dokážu nás tieto prchavé vnemy opäť očariť?
Imerzívna inštalácia holo- osciluje okolo rituálnych objektov pretvorených súčasnými materiálmi a postupmi. Ich oltárna stena, zobrazujúca metamorfózu hmyzu, spolu so sériou piatich vonných kompozícií, zachytávajú životný cyklus sveta v piatich štádiách – od objavenia sa prvého organizmu až po zánik planéty. Ak by prehistorické štádiá sveta mali zachované svoje vône, ako by voňali? Holo- sa pokúša rekonštruovať tieto naratívy prostredníctvom vlastných vonných fosílií. Kompletný cyklus, ktorý sa môže opakovať znova a znova. Prostredníctvom motívov mikroorganizmov a vývojových štádií hmyzu navrhuje holo- formy spirituality a komunikácie presahujúce ľudskú dimenziu, naznačujúc, že iné druhy môžu transcendenciu zažívať primárne cez chemické signály, nie vizuálne symboly.
Výstava „Paradise Rot“ nás pozýva spochybniť dominanciu vizuálneho a otvoriť sa intímnym, transformatívnym možnostiam čuchu. V období ekologických premien sa stáva naliehavou otázka: Ktoré pachové stopy prežijú rozpad súčasných štruktúr? Môžu nám práve tieto prchavé, no hlboko zakorenené zmyslové vnemy pomôcť znovu objaviť naše zabudnuté spojenia s inými formami života a pochopiť cyklickú podstatu všetkého bytia?
Výstavy tejto galérie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.